16. mars 2025 ble Statnett varslet av brannvesenet om mulig oljelekkasje ved gamle Hamang transformatorstasjon i Bærum. Forbipasserende hadde meldt fra om spor av olje i Sandvikselva. Statnett rykket umiddelbart ut, og kilden til utslipp ble raskt funnet. Uvedkommende hadde utført skadeverk på en transformator og åpnet et lokk slik at store mengder olje hadde lekket ut, anslagsvis opp mot 70.000 liter.
Statnett fikk stanset lekkasjen samme dag, og omfattende tiltak ble iverksatt for å hindre videre spredning. Det ble lagt ut flere lenser i Sandvikselva, olje ble samlet opp fra kummer og terreng, sugebiler og absorbenter ble tatt i bruk. Det ble også gravd grøfter rundt utslippsområdet for å avgrense dette.
– Vi kommer tidlig inn i hendelser med akutt forurensning, og det gjorde vi også her. Vi opplever at håndteringen har vært svært god, og at det er satt inn betydelige ressurser for å ivareta miljøet, sier Børge Gamst, stabssjef i Asker og Bærum brann og redning.
I løpet av de første ukene ble rundt 60.000 liter olje samlet opp.
Langvarig og omfattende oppryddingsarbeid
Oppryddingsarbeidet har pågått i over 15 måneder. Statnett har samarbeidet tett med Kystverket, som er øverste myndighet ved slike utslipp, samt Bærum kommune, brannvesen, Miljøvakta, Viljr og AFRY gjennom hele perioden.
– Den raske responsen var avgjørende for å begrense spredningen av olje og hindre at utslippet spredte seg utenfor havnelensen som ble lagt rundt området. Etter langvarig innsats vurderer vi nå miljøpåvirkningen som liten, og arbeidene kan avsluttes, sier prosjektleder Thomas Fennefoss i Statnett.
Gjennom hele perioden er det tatt kontinuerlige vannprøver av Sandvikselva, og det er gjennomført jevnlige inspeksjoner av området og fugle-, fisk- og dyreliv. Forurensende masser er fjernet og avgrensningstiltakene er fulgt opp fortløpende. Over tid har vannprøvene ikke påvist olje utenfor lensene.
– Dette har vært en alvorlig miljøhendelse, og vi beklager den situasjonen som har oppstått. Samtidig er vi fornøyd med at vi har klart å begrense utslippene til området der det oppsto. Det har vært et godt samarbeid mellom alle aktørene som har bidratt til å begrense skadeomfanget, sier Fennefoss.
– Sandvikselva er et viktig naturområde og renner ut i Oslofjorden, som allerede er under press. Utslippet ved Hamang er et av de største som er registrert i Bærum, og det kunne fått alvorlige konsekvenser for livet i og rundt elva og for fjorden. Den raske innsatsen og det gode samarbeidet mellom alle involverte var avgjørende for å begrense skadeomfanget, sier Eilev Gunleiksrud, tjenesteleder for natur, gate og miljøforvaltning i Bærum kommune.
Avslutter tiltakene
Det vurderes nå at det ikke lenger er fare for nye utslipp til Sandvikselva, og at så godt som all olje er samlet opp. Lensene som har ligget ute i elva ved Hamang som et føre-var tiltak, har nå begrenset funksjon. De siste tiltakene i elva vil bli fjernet denne uka, men situasjonen vil fortsatt være under observasjon, og Statnett vil beholde en havnelense i beredskap.