Det er store planer om oppgraderinger i vannkraftverk i mange deler av landet. Dette gjelder særlig i de indre strøkene av budområde NO2, hvor de største regulerte vannkraftverkene ligger.
Kostnadseffektive nettløsninger
Studien viser at opp mot 5 GW økt produksjons- og pumpeeffekt kan knyttes til i nettet i NO2 med relativt få tiltak. De viktigste nettiltakene kan være på plass til rundt 2035, som sammenfaller med når flere av vannkraftoppgraderingene er planlagt å komme i drift.
- Vi ser at vi kan legge til rette for økt produksjons- og pumpeeffekt i vannkraftverk uten at det er behov for en 1:1 reinvestering av dagens nett. Det er heller ikke behov for å bygge nye transmisjonsnettforbindelser, i tillegg til dagens ledninger. Oppgraderingene er derfor svært kostnadseffektive, sier fagspesialist Julie Larsen Gunnerød i Statnett.
Vannkraftoppgraderingene gir utjevning av kraftprisene – og noe lavere årlig snittpris
De sentrale drivkreftene for å oppgradere til økt effekt og pumpekraft er behovet for å reinvestere og å øke fleksibiliteten i kraftverket for å bedre utnytte den økende variasjonen i kraftprisen og øke inntjeningen.
- Den økte fleksibiliteten som kommer med vannkraftoppgraderingene gir en utjevning av variasjonen i kraftprisene. De høye prisene blir noe lavere og de lave prisene blir noe høyere. I sum gir det lavere snittpriser over året og vil være gunstig for strømkundene, sier Gunnerød.
Fleksibiliteten gir også en utjevning i pris mellom sesongene, hvor høye vinterpriser blir noe lavere og lave sommerpriser blir noe høyere.
Økt produksjonseffekt i Sør-Norge gir flere timer med nok effekt til å dekke både norsk forbruk og full eksport, som igjen gjør at det blir færre timer hvor den norske kraftprisen blir lik den utenlandske kraftprisen. Om sommeren har pumpeforbruket samme virkning.
Når det er færre timer med lik pris i Norge og utlandet blir det mulighet til å ha flere timer med full eksport eller import, slik at det blir færre timer uten utveksling. Dette bidrar til høyere flaskehalsinntekter på mellomlandsforbindelsene mot utlandet.
Vannkraftoppgraderingene gir økt flyt nord-sør – men lite nettbegrensninger
Analysen viser at vannkraftoppgraderingene gir økt flyt i nettet. Utnyttelsen av mellomlandsforbindelsene øker også og gir økt flyt i transportkorridorene i Sør-Norge.
Selv om flyten øker betydelig med vannkraftoppgraderingene, så øker flaskehalsene og prisforskjellene internt i Norge i liten grad. - Dette skyldes i hovedsak at de oppgraderte kraftverkene, og forbruket disse forsyner, er godt spredt. I tillegg øker kraftflyten mest i Vestre og Midtre korridor på Sørlandet, som er bygget for høy flyt og har god kapasitet, avslutter Julie Larsen Gunnerød.