Statnett sørger for sikker levering av strøm og legger til rette for et velfungerende kraftmarked.

Kongeørnene i Setesdalen har fått to unger

Vi har nå gleden av å kunne fortelle om to små kongeørnunger i Setesdalen. Ørneungene kom til verden i starten av mai, midt under anleggsvirksomheten til Statnett i samme område.

-Statnett har hatt ornitologisk oppfølging i forbindelse med ledningsprosjektet siden 2007, og vi visste derfor om ørneparet og at de hadde to alternative reirlokaliteter, i tillegg til reiret tett på vår trasé, sier biolog og planlegger Pernille Ibsen Lervåg i Statnett. -Fylkesmannen avviste søknaden om å tildekke reiret nærmest trasèen, og anbefalte i stedet Statnett å starte opp virksomhet så tidlig som mulig, for å få ørneparet til å legge seg i et reir lengre bort. Til tross for daglig snøskuterkjøring valgte ørneparet likevel reiret rett ved traséen som sitt nye hjem får året.

-Statnett fortsatte snøskuterkjøringen og det ornitologiske oppsynet i håp om at ørnene ville venne seg til forstyrrelser, og dermed også akseptere anleggsarbeidet som skulle starte opp rett etter påske. Dette fungerte bra, og rundt 19. mars ble egg lagt i reiret av kongeørna. Ungen lå så langt ned i reiret at vi ikke fikk sett om det var en eller to stykker av dem, sier Ibsen Lervåg. Atferden til foreldrene med blant annet mating med byttedyr, fortalte at det i alle fall var èn levende unge. 21. mai observerte ornitologen for første gang to unger i reiret.

Ornitologen har vært på plass hver gang noe skulle skje av anleggsvirksomhet i området, og har blant annet hatt direktekontakt med helikopteret som ble benyttet i utbyggingen. På denne måten har Statnett tilpasset anleggsvirksomheten til ørneparet i lykkelige omstendigheter.

-Statnett er nå i ferd med å avslutte arbeidet i området med kongeørnfamilien, og vi krysser fingrene for at begge ungene vil overleve sommeren i sitt naturlige element. Dermed har kongeørnstammen i Setesdalen har fått to nye medlemmer, kommenterer Statnetts kommunikasjonssjef Rune Gutteberg Hansen.

Kontaktpersoner i Statnett SF:
Planlegger Pernille Ibsen Lervåg, tlf. 410 87 093
Kommunikasjonssjef Rune Gutteberg Hansen, tlf. 913 79 539