Statnett tar hensyn til hubroer – og andre fugler
(28.03.2008)
Selv om det nok er ledninger på lavere spenningsnivåer som tar flest hubroliv, legger vi stor vekt på redusere de negative konsekvensene for fuglene. Statnett har planer om omfattende utbygging av ledningsnett, blant annet for å legge til rette for ny fornybar kraftproduksjon. I vårt arbeid søker vi å ta hensyn til hubro og andre fugler, og vi har eget forskningsprosjekt om dette.
Lavere spenningsnivå utgjør trolig større risiko for hubroen
Hubroen bruker gjerne traversen på stolpene som utsiktsplass. Når den skal lette eller lande, kan den store fuglen slå vingene borti to strømførende liner eller en strømførende line og en jordet del av det elektriske anlegget slik at den blir drept av strømgjennomgang. Siden master og ledninger på lavere spenningsnivå er mindre og har kortere avstand mellom linene, er risikoen for hubroen større.
Statnetts master og ledninger har store dimensjoner. Dermed er de mer synlige og har større avstander enn ledninger på lavere spenningsnivåer.
Hensyn ved planlegging og bygging
Fugl er ett av mange miljøhensyn som vurderes når traseer bestemmes. Ut over å prøve å unngå nøkkelområder søker vi å redusere risikoen for kollisjoner ved å tilrettelegge ut fra topografi, å samle ledningene og holde linene i samme høyde.
I miljø- og transportplaner tas det særlige hensyn til spesielle og utsatte fuglepopulasjoner, som for eksempel ørn og hubro. Vi søker også å unngå å bygge i hekketiden for ørn og hubro i aktuelle områder.
Tester ut effekten av tiltak
Statnett har også forskningsprosjekt hvor fugleavvisere (små spiraler) er satt opp på topplinen for å gjøre disse mer synlige. Dette blir fulgt opp av ornitologer som undersøker frekvensen av ledningsdrept fugl under spenn med og uten fugleavvisere.