Grove feil av redaktøren i Kraftnytt
(24.09.2008)
Redaktør i Kraftnytt, Kjell Rønningsbakk, har i mediene de siste dagene kommet med svært feilaktige påstander om viktige forhold i kraftmarkedet. Vi finner det derfor riktig å kommentere noen av de momentene han har tatt opp:
Rønningsbakk kommenterer den sterke prisstigningen på strøm siden i sommer med at dette i hovedsak skyldes stor krafteksport på den nye kabelen til Nederland.
"I midten av juni var det lagret en strømreserve på 14 terrawatt-timer mer elektrisitet i vannmagasinene i Norge enn normalt. Men per i dag er det to terrawattimer mindre enn normalt i magasinene. Årsaken til fallet er først og fremst en gedigen strømeksport til Nederland gjennom den nye kraftledningen", sier Rønningsbakk til Bergensavisen.
Dette er helt feil. Netto eksport på NorNed-kabelen fra den ble satt i drift i begynnelsen av mai, er 1,8 TWh. Om Rønningsbakk skal fortsette å fremstå som ekspert på kraftmarkedet, bør han også forstå at en kabel som denne, med en kapasitet på 700 MW, ikke på noen måte kan eksportere så mye kraft som påstanden innebærer. Dersom kabelen ble drevet med full eksport gjennom et helt år, noe som i praksis ikke ville skje, kunne den maksimalt ha gitt en netto eksport på 6 TWh. For å forstå hvorfor en slik kabel ikke har større virkning, er det også viktig å sammenligne kapasiteten på 700 MW med den samlede installerte effekten i det norske kraftsystemet på rundt 28 000 MW. For å ta ytterligere en sammenligning: Dersom kabelen for eksempel bidrar til en netto eksport på 2 TWh, kan det tilsvare forskjellen i tilsig fra en uke med mye nedbør til en uke med lite nedbør.
Sommeren 2008 var det stort kraftoverskudd i Sør-Norge og redusert overføringskapasitet på andre forbindelser. Vi fikk derfor en andel eksport på NorNed som vi ikke vil se i normale situasjoner. Hadde vi hatt en tørt år i 2008, ville NorNed gitt en betydelig import og dempet prisøkningen. Våre beregninger viser at med normale tilsig vil kabalen i det kommende året gi en prisøkning på mindre enn 1 øre pr kWh.
Når man begir seg inn på betraktninger om virkningen av en slik kabelforbindelse, er det også viktig å være klar over at dette naturligvis er en langsiktig investering. Dens nytteverdi må derfor vurderes i et langsiktig perspektiv. I år med normal eller høy nedbør i det nordiske markedet, vil kabelen bidra til at prisen på kraftbørsen øker noe i forhold til hva som ville ha skjedd uten kabelen. Men denne marginale prisøkningen vil trolig langt på vei oppveies av at prisøkningen i tørre perioder blir langt lavere. I tillegg kommer betydningen kabelen vil ha i form av sikrere leveranser av elektrisitet. Kabelen tjener penger på priforskjellene og vil bidra til å dempe prissvingningne.
På grunn av de spesielle forholdene i år, forventer vi en samlet inntekt på NorNed på 800 millioner kroner. Dette er mye for en investering på 4,6 milliarder kroner. For senere år venter vi ikke så høy inntjening, men vi regner med at forbindelsen vil gå med et klart overskudd og dermed bidra til lavere lavere tariffer (nettleie) for våre kunder.
Overføringsforbindelser som NorNed bidrar til en bedre ressursutnyttelse i begge land og vil bli enda viktigere i fremtiden. Med en aktiv klimapoltikk og utbygging av store mengder vindkraft i Nord-Europa, blir handel viktigere enn før for å dekke forbrukernes behov. Handel mellom norsk vannkraft og områder med lite regulerbar kraftproduksjon vil gi import når disse områdene har overskudd og prisene er lave, og eksport når prisene ute er høye. En slik handel gjør det lettere og billigere å integrere fornybar kraft og kan samtidig gi verdiskaping for Norge.