Statnett sørger for sikker levering av strøm og legger til rette for et velfungerende kraftmarked.

Planene for reservekraftverkene i Midt-Norge justeres

Statnett besluttet for et år siden å bestille og bygge to reservekraftverk i Midt-Norge, ett på Tjeldbergodden i Aure kommune og ett på Nyhamna i Aukra kommune. Det ble lagt til grunn at anlegget på Tjeldbergodden skulle være ferdig innen 1. januar 2008, mens anlegget på Nyhamna skulle stå ferdig i februar 2008. Planene er noe justert pr 21. desember 2007.

Svært begrenset bruk

Reservekraft er av Stortinget vurdert som ett av flere hensiktsmessige virkemidler for å håndtere svært anstrengte kraftsituasjoner. Statnett har ansvar for å sikre balanse mellom produksjon og forbruk i det norske kraftsystemet. Dette gjelder også i år med tilsigssvikt til vannkraftanleggene. Reservekraft er ett av virkemidlene som kan brukes for å opprettholde denne balansen i et tørrår.  På den bakgrunn er det Statnett som etablerer reserverkraftanlegg på Tjeldbergodden og på Nyhamna.

 

Begge anleggene er på 150 MW og skal kun benyttes dersom det måtte oppstå en svært anstrengt kraftsituasjon og faren for rasjonering er stor.  Statnett anser risikoen for at det skal bli nødvendig med reservekraft inneværende vinter som svært liten. 

 

Status: Tjeldbergodden

Reservekraftanlegget på Tjeldbergodden går stort sett etter planene kostnadsmessig og tidsmessig. Før det foreligger utslippstillatelse og endelig anleggskonsesjon kan arbeidene imidlertid ikke sluttføres og anlegget testkjøres. Statnett legger nå til grunn at anlegget skal stå ferdig 2 måneder etter at utslippstillatelse foreligger.

 

Status: Nyhamna

Anlegget på Nyhamna er forsinket i forhold til opprinnelig plan. Årsaken til forsinkelsen er i hovedsak at arbeidene som skal utføres av Ormen Lange-lisensen vil ta vesentlig lengre tid enn forutsatt.
 
Statnett ønsker nå å bruke tiden fram til neste vinter for å ferdigstille prosjektet. Kostnadene på Nyhamna forventes å øke i forhold til de opprinnelige planer på grunn av vesentlig større kompleksitet enn forutsatt i arbeidene med tilrettelegging lokalt, særlig i forhold til fremføringen av gassrørledningen fra Ormen Lange-anlegget til reservekrafttomten. Dette innebærer at samlet kostnad på prosjektene på Tjeldbergodden og Nyhamna er ca 1,8 milliarder kroner.

 

Arbeidet på Nyhamna vil gå på ”spare-bluss” inntil Statnett har fått tilfredsstillende oversikt og kontroll over kostnadene.

 

For ytterligere informasjon:

Kommunikasjonsdirektør Tor Inge Akselsen, tel. +47 95 07 95 20