Statnett sørger for sikker levering av strøm og legger til rette for et velfungerende kraftmarked.

Nord-Norge har fått strømmen tilbake

Statnetts levering av strøm til Nord-Norge er nå gjenopprettet, etter at Nord-Norge nord for Ofoten fra kl. 09.25 i dag ble - mørklagt som følge av uværet.

Det utløsende strømbruddet skjedde på ledningen mellom Norge og Sverige fra Ofoten til Ritsem. En rekke av ledningene i området var ute av drift, men etter bruddet mot Sverige var ”omkjøring” umulig.

 

En kraftverksfeil i Kobbelv førte til at det heller ikke derfra kunne sendes kraft nordover, og dermed er to forsyningsveier inn til Nord-Norge blokkert. Isproblemer har i tillegg ført til stans i to kraftverk i Troms. Situasjonen forverres dermed av at det er underskudd på kraft i hele området fra og med Troms til og med Øst-Finnmark.

 

Statnett satte umiddelbart i gang arbeidet med å bygge forsyningen i Nord-Norge opp igjen. Ledningen mellom Kobbelv og Ofoten er nå i drift igjen, og dermed er det mulig å forsyne hele den nordlige landsdelen via denne ledningen.  Forbindelsen til Sverige er ute av funksjon idet ledningen undersøkes nærmere på grunn av gjentatte feil de siste dagene.

 

Statnett har nå gjenopprettet strømforsyningen til Nord-Norge, men det understrekes at det kraftige uværet kan føre til at nye problemer oppstår. Statnett har derfor økt beredskap utover dagen.