Statnett sørger for sikker levering av strøm og legger til rette for et velfungerende kraftmarked.

NorNed-prosjektet halvveis

Byggeprosjektet med å opprette strømforbindelse mellom Norge og Nederland (NorNed) er kommet halvveis. Arbeidene har hatt svært god fremdrift siden byggestart i januar 2005, og flere av de ulike delprosjektet nærmer seg ferdigstillelse. Tredje lengde av kabelen er nå ferdig lagt nord for kysten av Nederland, og kabelen forventes inn Feda-fjorden i november.

I løpet av de første ukene av oktober er det lagt 75 km med kabel. Nedgraving av denne lengden pågår. Dårlige værutsikter medførte at den første av i alt syv kabelskjøter til havs ble utsatt. - Skjøting er en komplisert og tidkrevende operasjon som krever stor presisjon og stabile værforhold, informerer delprosjektleder i Statnett Birger Hollerud. Skjøten som var planlagt utenfor kysten av Nederland vil i stedet bli utført på nyåret.

 

Neste lengde av kabelen skal etter planen legges over norskerenna og inn Fedafjorden i løpet av november 2006. Dette er en 156 km lang enlederkabel som i september ble levert av Nexans i Halden.

 

Arbeidene i Feda
- På Feda har arbeidene med nytt strømretterbygg og fundamenter for filteranlegg den siste tiden vært preget av en tragisk arbeidsulykke. Dette var en tung opplevelse for oss alle, og en periode var det naturlig for oss å stanse arbeidet, uttrykker prosjektleder for NorNed Jan Erik Skog. Fremdriften på anlegget ellers er god og anlegget i rute.

 

Stasjonen utgjør omlag en femtedel av Statnetts investering og har store dimensjoner. Grunnflaten på bygget tilsvarer en halv fotballbane, mens høyden blir som en tietasjers boligblokk. Byggearbeidene skal etter planen ferdigstilles i starten av 2007.

 

Det bygges også nytt strømretteranlegg på Nederlandsk side. Bygningsmassen her blir vesentlig større enn på norsk side. Dette skyldes at vanskelige vær og vindforhold langs kysten av Nederland gjør det nødvendig å bygge inn hele anlegget, også utstyr som normalt ville stå ute. 

 

Strømretterbyggene i Norge og Nederland nærmer seg ferdigstilt. Bildet viser anlegget i Eemshaven Nederland.

 

Strømretteranleggene
En stor del av det elektrotekniske utstyret som skal installeres i Feda og Nederland (Eemshaven) er under produksjon. Utstyret ferdigstilles gradvis utover høsten og vinteren, og mye vil være klart før årsskiftet slik at installasjonen i Feda og Eemshaven kan starte opp tidlig neste år. Hoveddelen av produksjonen foregår i Ludvika i Sverige, men prosjektet henter også materiell fra andre deler av Europa som Østerrike, Tyskland og Nederland. 

 

Arbeid med kontrollanlegg som skal styre kraftflyten på NorNed-kabelen pågår også for fullt. På grunn av størrelsen på prosjektet og det faktum at kraftkabelen er verdens klart lengste, er det spesielle funksjoner som må testes grundig spesielt for dette prosjektet. Kontrollsystem blir vesentlig mer omfattende enn for tradisjonelle høyspenningsanlegg. 

 

Fisken vender tilbake
Norsk Institutt for Vannforskning (NIVA) melder at vannet i bekken nær anlegget i Feda nå er fullt ut restituert etter utslippene sommeren 2005. Bekken ble utsatt for ett utslipp av et giftig betongtilsettingsstoff fra bygningsarbeidene ved det nye anlegget. Uhellet ble nøye gransket og tiltak umiddelbart iverksatt for å renske bekken og få fisken tilbake. Tiltakene gir nå positive resultater.

 

NorNed er et samarbeidsprosjekt mellom Statnett og TenneT. Kabelen blir 580 km lang, får en kapasitet på 700 MW og har en kostnadsramme på 4,6 milliarder kroner. Prosjektet vil stå ferdig ved årsskiftet 2007/2008. Det blir også utarbeidet en banebrytende handelsavtale som skal regulere inntektene og kraftflyten når kabelen settes i drift.