Statnett sørger for sikker levering av strøm og legger til rette for et velfungerende kraftmarked.

Ofte stilte spørsmål

Under får du svar på følgende:

 


 

Hvorfor handle med sertifikater?

Handel med sertifikater muliggjør en opprinnelsessporing av el til sluttbruker slik at sluttbruker kan velge sin primærenergikilde for el. På den måten kan sluttbruker velge å ta et bevisst valg og støtte fornybar energiproduksjon. Sertifikater gir produsenter mulighet til å ta ekstra betaling for miljøverdien av energien de selger.

 

Hvem selger sertifikater?

For å få utstedt, handle med og innløse sertifikater i Norge må man være medlem i RECS CMO. RECS CMO er det eneste sertifikatregisteret som benyttes i Norge per 1. januar 2006. Medlemmene i dette registret er selskaper i Norge, Sverige, Danmark, Finland, Østerrike og Slovenia. Her er en liste over RECS CMO medlemmer (norske medlemmer har en medlemskode som starter med 08X). Andre land i Europa benytter andre registre enn RECS CMO. Det er også mulig å handle med disse landene.

 

Hvem kjøper sertifikater?

Det kan være ulike årsaker til at noen vil kjøpe sertifikater. Her er noen eksempel:
Selskaper som ønsker å benytte sertifikatene til:
o Varedeklarasjon
o Markedsføring
        - "Selger kun ren kraft"
        - "Miljøvennlig produksjon"
o Produktdifferensiering
o Skatteincentiver

Vi kan ikke vite hvor elektrisiteten går, men vi kan enkelt følge hvor pengestrømmen går. Sertifikater er et incentiv til de som investerer i fornybar kraftproduksjon. De får mer penger for sin strøm. Som igjen skal gå til nye investeringer i fornybar kraft. På denne måten kan man som forbruker bidra til en utjevning i kostnader for utbygging av nye miljøteknologier.

 

Hva er prisen på sertifikater?

Dette avgjøres i markedet. Historisk har det vist seg å være stor variasjon i prisene. Statnett har ikke noen prisinformasjon. Det er kun markedsaktørene selv som har kjennskap til dette.

 

Hva er gebyrene på sertifikathandel i Norge og Europa?

Gebyrstrukturen knyttet til utstedelse og handel/innløsing av RECS sertifikater er ulik i Europa. Gebyrer for norske RECS CMO medlemmer finner du under "Aktuelle linker" øverst til høyre på denne siden.

 

Hva er sertifikatvolumer for Norge og Europa?

Statistikk for sertifikatvolumer i RECS CMO finner du under "Aktuelle linker" øverst til høyre på denne siden. "Energy source report" for Norge gir en grei oversikt over antall sertifikater som har blitt utstedt, overført, innløst, eksportert og importert.

 

Hva er RECS Norge?

RECS Norge er en nasjonal interesseorganisasjon som ligger under RECS International. Du finner en oversikt over norske medlemmene her. For mer informasjon, kontakt leder for RECS Norge; Anette Nordskog.

 

Hva betyr begrepene brukt i RECS CMO?

Statnett er utsteder av RECS sertifikater til medlemmene i RECS CMO som har knyttet til seg, gjennom eierskap eller fullmakter, produksjonsanlegg som er verifisert og godkjent i henhold til RECS standarden. Kravene er nærmere spesifisert i   "Domain Protocol for Norway".  Verifiseringsorgan for norske produksjonsanlegg er Lierkraft, Det Norske Veritas og Sweco Grøner.I sertifikatregisteret RECS CMO kan følgende handlinger foregå:

Utstedelse ("issue") -  et RECS CMO medlem får utstedt sertifikater for produksjon ved egne produksjonsanlegg eller produksjonsanlegg som kontoholder har fått fullmakt fra eier av anlegget til å få utstedt sertifikater for.
Overføring ("transfer")  - selger/kjøper sertifikater til/fra en kontoholder registrert i eget land.
Eksport ("export") -  selger sertifikater til en kontoholder i et annet land
Import - kjøper sertifikater fra en kontoholder i et annet land
Innløsing ("redemption") - innløsing av sertifikater til forbruk. Sertifikatene gjøres ikke-salgbare. Sertifikater som brukes i forbindelse med markedsføringskampanjer eller i varedeklarasjoner blant annet, må innløses. Dette er viktig for å unngå dobbeltsalg av sertifikater.

 

Hva er en "Redemption Statement"?

Det er en bekreftelse på at de forbrukte sertifikatene er innløst og ikke kan selges til og dermed brukes av andre.

 

Hva er Statnetts rolle?

Statnett SF er utsteder ("issuing body") av RECS sertifikater og opprinnelsesgarantier (GoO) i Norge. Utstedelsen av sertifikater og GoO skjer i sertifikatregistret RECS CMO.

Statnett har ansvar for vedlikehold av "Domain Protocol for Norway". Dette dokumentet fungerer som regulerende dokument for RECS CMO medlemmer i Norge. Statnett har også en pådriverrolle i Norden og EU for å tilrettelegge for gode handelsløsninger. Denne oppgaven utfører Statnett blant annet gjennom sitt aktive engasjement i "Association of Issuing Bodies"  (AIB) i Europa.

Statnett har p.t., på vegne av eierne av RECS CMO, oppgaven som administrator av sertifikatregisteret RECS CMO. Dette innebærer et ansvar for drift, vedlikehold og utvikling av RECS CMO. Finansieringen av dette skjer gjennom innkreving av gebyrer fra brukerne av registret.

Statnett garanterer at elektrisiteten som en kontoholder i RECS CMO (sertifikatregisteret) har fått utstedt og/eller kjøpt RECS sertifikater for, kommer fra fornybare energikilder. Dette kan Statnett gjøre gjennom å sikre at verifisering av anlegg, revisjoner, utstedelse og innløsning av sertifikater skjer i henhold til den internasjonalt aksepterte RECS standarden. Statnett utsteder, på forespørsel, en garanti/diplom som bekrefter dette (se under).

 

Hva med clearing, risiko og kontrakter ved sertifikathandel?

Handel i RECS CMO baserer seg på avtaler mellom handelspartnere. Statnett opptrer ikke som megler, driver ikke med clearing eller på annen måte er knyttet til handlene som skjer i RECS CMO.

 

Hva er Statnetts diplom?

Fra og med oktober 2005 utsteder Statnett et diplom som medlemmene i RECS CMO kan benytte seg av i sin markedsføring. Forutsetningen for å kunne benytte dette diplomet som en tredjeparts verifikasjonsgaranti, er at selskapet er medlem i RECS CMO og at det er underskrevet en egen avtale om bruk av diplomet. Dette diplomet garanterer at salg/kjøp av strøm (ikke bruk av strøm) som det er utstedt/kjøpt RECS sertifikater for, kommer fra fornybare energikilder. Trondheim Energiverk var det første RECS CMO medlemmet som valgte å benytte dette diplomet i sin markedsføring ut mot sine privatkunder.