Hvorfor bygger vi
(30.04.2009)
Som et ledd i den langsiktige utviklingen av sentralnettet er det nødvendig å modernisere og oppgradere ledningen mellom Kristiansand-Arendal-Bambleområdet til 420 kV.
Det er behov for økt overføringskapasitet i sentralnettet, blant annet som følge av behovet for styrket forsyningssikkerhet og økt kraftutveksling med kontinentet.
Økt kraftutveksling mellom Norge og land på kontinentet er viktig i klimasammenheng, da det legger til rette for utbygging av ny fornybar kraft både i Norge og i EU.
Eksisterende ledning ble satt i drift med 300 kV driftsspenning i 1976/77. Resultater fra siste års FoU-satsing i Statnett har gjort det mulig å oppgradere dagens ledning til høyere driftsspenning. Statnett ønsker å bygge om en del 300 kV ledninger landet rundt til 420 kV, slik at kapasiteten kan økes i bestående traséer.